O produktach



PRZEPIS PRANIA I KONSERWACJI ART. POŚCIELOWYCH


Pranie wydaje się bardzo prostą czynnością, ale nic bardziej mylnego. Przy obecnej wielości tkanin, kolorów, mnogości środków do prania bardzo łatwo o pomyłkę, której skutki mogą się okazać katastrofalne dla naszych rzeczy.
Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po zakupie nowej pościeli, jest uważne przeczytanie tekstylnej metki dołączonej do produktu. Przepis prania zawarty na metce wszytej w jedną część kompletu, obowiązuje wszystkie jego części. Postępując, zgodnie z podaną skróconą instrukcją, możemy być pewni, że podczas prania nie dojdzie do uszkodzenia naszej pościeli. Jeżeli zależy nam na zachowaniu wysokiej jakości pościeli, należy dodatkowo przestrzegać kilku podstawowych zasad. Ich stosowanie nie jest skomplikowane ani czasochłonne, a pozwoli się długo cieszyć przyjemną w dotyku i wytrzymałą pościelą.



ZASADY PRANIA, PRASOWANIA I SUSZENIA POŚCIELI :

* Przed praniem trzeba posegregować rzeczy ze względu na kolorystykę tkanin. Jasnych tkanin nie mieszamy z ciemnymi lub intensywnymi i nasyconymi kolorami.

* Należy zwrócić uwagę, jakie tkaniny oprócz pościelowych wkładamy do pralki. Tkaniny powinny być jednorodne. Nie należy, np. łączyć pościeli bawełnianej czy flanelowej z pieluszkami tetrowymi. Tetrę należy prać oddzielnie, bo, choć wydaje się delikatna i niepozorna, może uszkodzić strukturę innych tkanin.

* Przed praniem trzeba się upewnić, czy suwaki albo guziki są zapięte, aby zapobiec przedostaniu się do wnętrza pościeli innych tekstyliów.

* Pościel drukowaną bądź haftowaną powinno się prać na lewej stronie, co pozwoli zachować intensywność barw nadruku, zapobiegnie uszkodzeniu  się haftu  i nie spowoduje powstania przebarwień na nadruku.

* Do kolorowej i haftowanej  pościeli używamy zawsze proszków do tkanin kolorowych, nie zawierających środków wybielających lub płynów piorących. Zapewniają one lepszą ochronę barwników.  

* Zawsze należy zwracać uwagę na maksymalną temperaturę prania podaną przez producenta. Nigdy nie powinno się prać pościeli w temperaturze wyższej niż ta, która widnieje na metce wszytej wewnątrz produktu.

* Pościel uszyta ze100 % bawełny jest zawsze trudniejsza w prasowaniu. Dodanie środków zmiękczających znacznie ułatwia ten proces i sprawia,że tkanina łatwiej poddaje się prasowaniu. Staje się także mięciutka, a to jest szczególnie ważne dla delikatnej skóry dzidziusia.

* Pościel, nie wymagającą prasowania należy prać, korzystając z programów do tkanin delikatnych, z krótkim czasem wirowania i na niskich obrotach.

* Uwaga, po zakończeniu cyklu prania, należy w krótkim czasie wyjąć pościel z pralki. Pozostawianie wilgotnej pościeli w pralce na długie godziny może powodować trudności z jej rozprasowaniem, może to też prowadzić do odbarwień, a nawet butwienia tkaniny.

* Susząc pościel w pozycji rozłożonej, zagwarantujemy sobie mniej pracy przy prasowaniu. Będzie nam dłużej służyła pościel suszona w warunkach równomiernego dostępu powietrza.

* Podczas suszenia nie należy eksponować pościeli o ciemniejszych kolorach na bezpośrednie działanie  promieni słonecznych.


BECIKI, PRZYBORNIKI, OCHRANIACZE, PODUSZKI, KOŁDERKI 
– tego typu produkty, oprócz zewnętrznej tkaniny bawełnianej, zawierają wypełnienie, w skład w którego, w zależności od produktu, wchodzą włóknina poliestrowa wysokopuszysta, silikonowana, pianka poliestrowa oraz wkładka z maty kokosowej.

ZASADY PRANIA I PRASOWANIA:
* Becik, przybornik, kołderka i poduszka wypełnione są włókniną wysokopuszystą, która jest wytrzymała i można ją wirować. Jest też przyjemna w użyciu po każdym praniu.

* Szczególną ostrożność należy zachować przy ustawieniu temperatury prasowania. Żelazko powinno być letnie, gdyż każde wypełnienie jest produktem
z włókna sztucznego, który pod wpływem zbyt wysokiej temperatury może ulec stopieniu. Wówczas produkt straci swoją puszystość i miękkość. Ustawiamy więc temperaturę żelazka zgodnie z instrukcją podaną na wszywce:  *jedna kropka lub **dwie – prasowanie ze szczególną ostrożnością. Niektóre z naszych BECIKÓW są wyposażone w dodatkową kieszeń na usztywnienie, wykonane z maty kokosowej. Wkładka ta nie nadaje się do prania, dlatego należy ją wyciągnąć z kieszeni becika  przed włożeniem do pralki.

* OCHRANIACZE DO ŁÓŻECZKA ZE ZDEJMOWANA POSZEWKĄ są wypełnione wkładką z pianki poliuretanowej i mają zameczek, który umożliwia wyjęcie wkładu  przed praniem i prasowaniem samego poszycia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i nie sprawi żadnej trudności w trakcie konserwacji produktu.

* W naszym asortymencie znajdują się też OCHRANIACZE NIETYPOWE, z których nie można zdjąć poszycia. Pranie i prasowanie tego typu ochraniaczy wymaga większej uwagi. Najczęściej zalecane jest pranie ręczne lub w programach specjalnych do delikatnych tkanin. Tego produktu nie należy wirować
ani wyżymać. Temperatura prasowania –  110°C (*jedna kropka); nie suszyć na słońcu.

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, oferowana przez naszą firmę pościel na długo zachowa swoją jakość, dostarczając Państwu wielkiej przyjemności z użytkowania, czego życzymy z całego serca.

 

DETERGENTY:

Informacji, dotyczących sugerowanych ilości detergentów, należy szukać na każdej etykiecie proszku do prania. Dzięki nowoczesnym proszkom do prania osiągniemy świetne wyniki w niskich temperaturach. W większości przypadków pościel możemy prać w temperaturze 30-60°C. Temperatura ok. 40°C jest najodpowiedniejsza dla zachowania żywotności koloru i tkaniny. Nowoczesne barwniki, którymi farbowane są najwyższej jakości wyroby pościelowe, nie farbują w takim stopniu jak wyroby sprzed kilku lat. Należy jednak pamiętać, że przy pierwszym praniu nadmiar barwnika schodzi z powierzchni materiału. Nie zalecane jest wkładanie do pralki tkanin białych i kolorowych.

TKANINY BARWIONE 100% BAWEŁNA 
(dotyczy tylko produktów bez wypełnień)
* temperatura prania 40°C; nie stosować wybielaczy; poszewki można suszyć w suszarce bębnowej; nie czyścić chemicznie; prasowanie w temperaturze podanej w instrukcji obsługi żelazka dla tkanin 100% bawełna; kolorowych tkanin nie suszyć na słońcu.

SZYFON (moskitiery i baldachimy)
* temperatura prania maksymalnie do 40°C, nie wirować, nie wyżymać, nie wykręcać; prasować letnim żelazkiem, gdy tkanina jest prawie sucha, w czasie prasowania lekko naciągać, nadając właściwy kształt   

KORONKI (bawełniane, poliestrowe, nylonowe lub z włókien mieszanych)    
* prać ręcznie w środkach przeznaczonych do prania tkanin delikatnych  W proszkach enzymatycznych moczyć tylko krótko. Płukać natychmiast, gdy są czyste. Do wody, do prania można dodać trochę boraksu. Woda będzie bardziej miękka a koronki bardziej białe i ścisłe. Nie wykręcać. Wodę należy tylko lekko odcisnąć. Koronkom trzeba nadać właściwy kształt i rozwiesić do wysuszenia. Koronek bardzo delikatnych nie wolno czyścić chemicznie. Koronki bawełniane wykrochmalić i prasować na lewej stronie gorącym żelazkiem. Koronek z włókien chemicznych z zasady nie należy prasować.